środa, 11 marca 2015

HEROINA. BOHATERKA. projekt filmowy

HEROINA. BOHATERKA. to projekt filmowy, w który zaangażowano siedem kobiet. To siedem niezwykłych, inspirujących opowieści, które łączy Nowa Huta. Nowa Huta z kobiecego punktu widzenia. Projekt był wydarzeniem towarzyszącym pierwszego Festiwalu Kobiet w Nowej Hucie - Heroina. Bohaterka, który zakończył się 8 marca. Przez wszystkie siedem dni Festiwalu każda z kobiet opowiadała swoją historię związaną z Nową Hutą. Ułożyło się to w bardzo ciekawą opowieść spiętą w całość klamrą - w wypowiedziach obu Bohaterek, Pani Stanisławy jako pierwszej i Karoliny jako ostatniej, silną role odgrywa tożsamość nowohucka, budowanie przywiązania do miejsca, w którym żyją.

Dzięki opowieściom Bohaterek poznajemy Nową Hutę pełną "żywych emocji", wydarzeń bliskich i ważnych dla Bohaterek. To indywidualna pamięć o Nowej Hucie, która oparta jest na indywidualnych przeżyciach i doświadczeniach naszych Bohaterek. Czasem są to historie z przymrużeniem oka, czasem bardziej wspomnieniowe. Ale dzięki temu, że Panie zgodziły się uczestniczyć w projekcie, my jako odbiorcy mamy możliwość przeżycia ich rzeczywistości. Całość projektu to po prostu osobiste historie i narracje naszych Bohaterek umiejscowione w szerszym nowohuckim kontekście.Bohaterki:
Stanisława Stelmach / hasło: Huta
Kasia Dróżdż-Iskrzycka / hasło: Energia Anna Lepszy-Wierzchowska / hasło: RewolucjaAnna Ryś / hasło: Od deski do deski 


Ania Hojwa / hasło: InspiracjeAnia Miodyńska / hasło: Nowoczesna Karolina Żelasko / hasło: Adoptowana 
Za realizację filmów odpowiada ARTzona Ośrodka Kultury im. Norwida (os. Górali 4, Kraków), organizator Festiwalu Kobiet Heroina. Bohaterka. Filmy powstały pod szyldem Stylowa Nowa Huta studio – inicjatywy ARTzony OKN, której celem jest promocja Nowej Huty, postaci z nią związanych oraz ciekawych miejsc i inicjatyw (www.stylowanowahuta.blogspot.com). W projekt zaangażowani byli liczni partnerzy z terenu Nowej Huty.


fot. Aleksadner Hordziej

1 komentarz:

  1. Gdzie można zobaczyć film? Będą jeszcze jakieś projekcje?

    OdpowiedzUsuń